Cosmetics, Naturalne składniki

Jaki olej kosmetyczny wybrać i do jakiej cery?

Oleje pielęgnacyjne roślinne stały się częścią naturalnej pielęgnacji. Stosowane same bezpośrednio na skórę twarzy, ciała lub włosów przyczyniają się do pięknego, zdrowego wyglądu. Zakładając oczywiście, że są odpowiednio dobrane do potrzeb skóry. Niedopasowanie olejów może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i pogorszyć wygląd cery. Jak dobrać olej do cery? Na co trzeba zwracać uwagę?

Na początek, krótkie przypomnienie co to jest olej kosmetyczny i jaką pełni funkcję w pielęgnacji?

Najważniejszą rolą olejów kosmetycznych jest ochrona skóry przed utratą wody poprzez stworzenie ochronnej, okluzyjnej warstwy na skórze. Dodatkowo oleje wzmacniają naczynia krwionośne. Są dostawcą składników aktywnych: makro i mikro elementów, witamin, minerałów, a także lipidów jak skwalan. Zmiękczają również warstwę rogową naskórka, co sprawia, że ból jest mniej odczuwalny przy stanach zapalnych.

Oleje kosmetyczne pozyskiwane są z roślin, a dokładnie z nasion, pestek owoców, kiełek poprzez proces tłoczenia wyniku którego wytarza się  tłuszcz. Czyli związek chemiczny powstały z połączenia glicerolu (alkohol ) z kwasami tłuszczowymi. Każdy olej ma unikalny skład i zawartość kwasów tłuszczowych, które w zależności od ich ilości procentowej w danym oleju wykazują różne właściwości i dedykowane do różnych rodzajów cery.

Kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju dzielimy na :

Nasycone oraz Nienasycone:  jedno lub wielonienasycone w nich znane wszystkim omega 3, omega 6 (linolowy) i omega 9 (kwas oleinowy)

I ze względu na zawartość w olejach wielonienasyconych kwasów tłuszczowych ( kwasów z grupy omega 3,6, ), czyli kwasów które opowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz chronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci możemy podzielić oleje kosmetyczne na 3 grupy i w ten sposób przyporządkować je do określonego typu cery.

  1. Oleje nieschnące to oleje o dość ciężkiej konsystencji. Takie, które wolniej się wchłaniają i mogą pozostawiać na skórze tłustą warstwę. Zawierają mniej niż 20% kwasów omega 3i 6. W ich składzie dominują kwasy nasycone . Dedykowane do cery bardzo suchej i dojrzałej wymagającej dużego nawilżenia i natłuszczenia. Są to oleje komodogenne, które mogą zapychać cerę trądzikową, tłustą. Do nich należą: Olej kokosowy, Olej macadamia,Olej avocado.
  2. Oleje półschnące o dość lekkiej konsystencji i nie powinny pozostawiać na skórze tłustego filmu. Zawierają one więcej niż 20, a mniej niż 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Polecane do cery normalnej lub mieszanej. Do tej grupy należą: Olej arganowy, Olej ze słodkich migdałów, Olej tamanu, Olej z opuncji figowejOlej z baobabu.
  3. Oleje schnące mają wyjątkowo lekką konsystencję, szybko się wchłaniają, nie obciążają skóry i nie zapychają ujść gruczołów łojowych. Są niekomodogenne. Zawierają ponad 50%  wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dedykowane do cery tłustej i problematycznej. Do tej grupy olejów należą: Olej konopny , olej z czarnuszki, Olej z pestek malin, Olej jojoba

Oleje można stosować na kilka sposobów zarówno do twarzy, ciała a także włosów.

  1. Zamiast kremu jako serum najlepiej na noc. Aplikujemy kilka kropli na dłoń i następnie na wilgotną skórę po aplikacji hydrolatu Zobacz hydrolaty.
  2. Można zastosować w połączeniu np.  z kwasem hialuronowym. Na dłoni kilka kropel kwasu hialuronowego i kilka kropel wybranego oleju
  3. Nakładając olej na krem wtedy na dłużej zatrzymujemy składniki aktywne w skórze
  4. Można dodać kilka kropli do ulubionego kremu, wzbogacając tym samym skład kremu
  5. Olejem można również zmyć makijaż
  6. Olej możemy zaaplikować na całe ciało bądź na włosy czy też końcówki włosów
  7. Olej można zastosować do masażu twarzy i ciała

 

Jeśli nie wiesz jaki olej pielęgnacyjny będzie dla Ciebie najlepszy zapraszamy do kontaktu z nami. A my dobierzemy kosmetyki dopasowane do potrzeb Twojej skóry.

Staramy się bardzo, aby wszystkie dostępne u nas produkty były proste i funkcjonalne o bogatych, naturalnych składach. Bez ulepszaczy, spieniaczy i zbytecznych, chemicznych dodatków. Zależy nam, aby kosmetyk i użyte do jego produkcji surowce były pochodzenia ekologicznego, najlepiej z certyfikatem eko/bio. Zapakowane w opakowania jak najbardziej ekologiczne, przyjazne środowisku w myśli zasady zero waste. Dlatego poszukujemy takich manufaktur, w których  kosmetyki produkowane, z ogromną pasją i dbałością o szczegóły. Wszystkie kosmetyki i akcesoria kosmetyczne, testujemy na własnej skórze zanim wprowadzimy je do sprzedaży.  Naturalnie dla Ciebie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *