Naturalne składniki

Składniki kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne posiadają w swoim składzie o wiele więcej składników aktywnych aniżeli kosmetyki konwencjonalne. Właściwie każdy składnik kosmetyku naturalnego posiada dobroczynne właściwości dla skóry i można powiedzieć, że jest więc składnikiem aktywnym.

Jak teraz odróżnić naturalny kosmetyk o dobrym składzie od kosmetyku tylko z nazwy naturalnego i wybrać ten właściwy?

Pierwszym rozwiązaniem jest nauczenie się czytać składu kosmetyków, a przynajmniej nauczyć się co może, a czego absolutnie nie powinien zawierać kosmetyk naturalny.

Jaki skład mają kosmetyki?

Skład każdego kosmetyku, określany jest jako INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingrediens) podaje łacińskie nazwy użytych surowców kosmetycznych w tym roślin. Składniki kosmetyku wymienia się na etykiecie w kolejności ich występowania w produkcie , zaczynając od tego, którego zawartość jest największa, a kończąc na tym, którego jest najmniej. Na końcu powinny znajdować się substancje zapachowe, barwniki, konserwanty. Substancje, które stanowią mniej niż 1% składu, mogą być umieszczane na końcu spisu w kolejności nieuporządkowanej.

W kosmetykach również naturalnych występują tak zwane substancje pomocnicze czyli emulgatory i substancje nadające konsystencję. Jak również konserwanty.

Emulgatory to substancje łączące wodę i tłuszcze to nisko przetworzone, pochodzące z roślin, bezpieczne dla skóry .

Konserwanty – konserwanty identyczne z naturalnymi, głównie te, które używane są do konserwowania żywności. Najczęściej jest to alkohol, otrzymany w procesie fermentacji z cukrów zawartych w roślinach. Na etykiecie produktu będzie występował pod nazwą Alcohol lub Ethanol. Naturalnymi konserwantami są też olejki eteryczne. Np. olejek tymiankowy np. Thymi aetheroleum albo olejek z drzewa herbacianego czy lawendy.

Kosmetyki naturalne – jak czytać etykietę?

W przypadku kosmetyków myjących np. szamponu, żelu pod prysznic itp. stosowane są roślinne substancje myjące czyli środki powierzchniowo – czynne wytwarzane na bazie oleju kokosowego i cukru np. Coco Glucoside, Cocoa Betaine czy Lauryl Clucoside. Często też stosuje się mydlinicę lekarską czyli Saponaria officinalis.

Do kluczowych składników kosmetyków naturalnych zaliczmy:

  1. Oleje – to najcenniejsze składniki naturalnych kosmetyków. Pozyskiwane są z roślin przez tłoczenie na zimno i nie poddawane procesom rafinacji. Ich nazwa w składzie zawiera słowo Oil. I tak dla przykładu: olej arganowy to Argania Spinosa Seed Oil lub Argan Oil, olej z pestek malin to Rubus Idaeus Seed oil
  2. Ekstrakty roślinne – to wyciągi z ziół, kwiatów i owoców. W ich nazwie zazwyczaj występuje słowo Extract. Przykładem może być ekstrakt z zielonej herbaty to Camellia Sinensis Leaf (Green Tea) Extract.
  3. Masła i pozostałe naturalne emolienty. Naturalne masła to oleje, które w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję. Określane w składzie kosmetyku jako Butter np. Butyrospermum Parkii Butter czyli masło she albo Theobroma cacao (Cocoa) Seed Butter czyli masło kakaowe. Oprócz maseł w kosmetykach naturalnych występują takie emolienty jak wosk pszczeli Cera Alba bądź lanolina -Lanolin.
  4. Hydrolaty roślinne powstałe w wyniku destylacji parą wodną roślin. Najczęściej jest to produkt uboczny produkcji olejków eterycznych. Hydrolaty świetnie tonizują skórę, wyrównują jej pH. Coraz częściej zastępują wodę w składzie kremu lub balsamu do ciała/twarzy. Mogą być stosowane jako tonik albo jako odżywka do włosów, lub baza do stworzenia maseczki. W składzie występują pod nazwą flower water np. Rosa Damascena Flower Water czyli hydrolat różany.
  5. Olejki eteryczne – mają właściwości lecznicze, pielęgnujące, wzbogacają kosmetyki o zapach, są też naturalnymi konserwantami. Rozpoznanie olejku eterycznego w składzie nie jest proste ponieważ olejki ma ją różne nazwy. Tu pewnie z pomocą przyjdzie internet.

Jakich składników nie powinno być w kosmetykach naturalnych

Bardzo ważne, aby wiedzieć, jakie substancje są zabronione do stosowania w kosmetykach naturalnych. A są to przede wszystkim agresywne detergenty w postaci środków myjących, silne konserwanty, glikole, oleje mineralne i silikony.

  1. Środki powierzchniowo czynne czyli detergenty myjące czyli Sodium Lauryl Sulfate (SLS) czyli laurylosiarczan sodu i Sodium Laureth Sulfate SLES . Są tanie i bardzo popularne. W kosmetykach pełnią rolę pianotwórczą i myjącą. Występują żelach, szamponach, płynach do kąpieli, pastach do zębów itp. Podrażniają skórę, uczulają, mogą powodować wysuszenie i podrażnienie.
  2. Parabeny czyli syntetyczne konserwanty. Do najczęściej występujących zalicza się myetyloparaben, etyloparaben, butyliparaben, propyloparaben. Bądź jeszcze bardziej niebezpieczne formaldehyd, phenoxyethanol czy polycrylamide.
  3. Oleje mineralne są to pochodne ropy naftowej takie jak parafina występująca pod nazwą Paraffinum Liquidum, Parafin, Syntetic Wax lub Mineral Oil. Bądź walezelina Vaseline, Pertolatum. Obydwa składniki pozbawiające skórę wody, zatykają pory, hamują wymianę gazową i metaboliczną.
  4. PEG-i czyli Polyethylene Glycol. Rolą PEG’ów w kosmetykach jest nadawanie im gładkiej i jednolitej konsystencji.W kosmetykach naturalnych nie są stosowane ponieważ osłabiają naturalną barierę lipidową skóry, wywołują stany zapalne, zatykają pory. W składzie oznaczone są jako PEG, PPG, glikol polietylenoglikol, carbowax, polyethylene oxide, polyethylene glikol.
  5. Silikony są to syntetyczne związki chemiczne, które powstają z resztek pozostałych po destylacji ropy naftowej. Nasz organizm nie potrafi ich przetworzyć i wydalić. Zbyt duża obecność silikonów we włosach i na skórze, powoduje, że nie są rozpuszczalne w wodzie i bardzo trudno je usunąć z powierzchni skóry i włosów. Silikony łatwo jest rozpoznać gdyż ich nazwy to : siloxane, – silanol, -methicone, -silicone.

Jak widać, trochę tego jest. Na początku może być trudno, ale z czasem człowiek nabiera wprawy i patrząc na etykietę, jest w stanie stwierdzić czy trzyma w dłoniach kosmetyk naturalny czy tylko naturalny z nazwy.

Jeżeli jednak nie bardzo chcesz zawracać sobie głowę całą tą kosmetologią stosowaną, wystarczy przyjść do butiku Tapni w Mińsku Mazowieckim lub wejść na naszą stronę internetową www.tapani.com.pl. Znajdziesz u nas wyłącznie prawdziwie naturalne kosmetyki. Sprawdzone i przetestowane na własnej skórze, albo na skórze członków rodziny. Chcemy, aby nasi klienci zawsze czuli się u nas wyjątkowo. Dlatego też bardzo uważnie wsłuchujemy w Wasze potrzeby i oczekiwania. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i radami. To pozwala nam zaproponować kosmetyki idealnie dopasowane do Waszych potrzeb. Dobrze dobrany kosmetyk przekłada się na piękny i zdrowy wygląd skóry, a przede wszystkim na Wasze zadowolenie, a to dla nas jest bezcenne.


Żródła:
Anioł – Kwiatkowska J, Rośliny kosmetyczne WSiP, Warszawa 1992,
Detka K. Kosmetyka naturalna, Wydawnictwo Skarbnica wiedzy, Warszawa 2005,
Much W, Kosmetyki Naturalne dla Ciebie, Wydawnictwo Zwierciadło Warszawa 2020,
Ober Stephanie, Kosmetyka Moje Hobby Oficyna Wydawnicza „ABA”2006,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *