Naturalne składniki

Hydrolaty – co to takiego? Do czego służą? I jak ich używać?

Hydrolaty nazywane inaczej wodami kwiatowymi albo wodami roślinnymi. Świetnie tonizują skórą, przywracając jej fizjologiczne pH. Dodatkowo odświeżają i nawilżają naszą skórę.
Jeszcze do niedawna traktowane były w kosmetyce jako produkt uboczny w produkcji olejków eterycznych.Aktualnie jednak wraz z rozwojem nurtu kosmetyków naturalnych, hydrolaty stają się co raz bardziej popularne. Występują w ofercie większość manufaktur produkujących kosmetyki naturalne.

Hydrolaty powstają w wyniku destylacji parą wodną całych roślin bądź ich elementów takich jak: kwiaty, zioła i nie tylko. Podczas tego procesu przez fragmenty roślin (np. rozdrobnione kwiaty) przepuszczana jest para wodna, która “porywa” ze sobą kropelki olejku eterycznego. Następnie powstałe składniki są rozdzielane i skraplane. W ten sposób otrzymujemy dwa produkty: olejek eteryczny i właśnie hydrolat.

W składzie kosmetyków naturalnych (INCI) występują pod nazwą flower water np. Rosa Damascena Flower Water czyli hydrolat różany.

Właściwości hydrolatów:

  • Mają właściwości tonizujące skórę i wyrównujące ph skóry ponieważ ich odczyn jest zbliżony do naturalnego ph skóry człowieka.
  • Są płynem o konsystencji zbliżonej do wody
  • Ich zapach jest delikatniejszy w porównaniu z zapachem odpowiadającego im olejku eterycznego
  • Występuje wiele rodzajów hydrolatów, przy czym każdy z nich ma inne właściwości i przeznaczony jest do innego rodzaju cery. A wiąże to się z właściwościami rośliny, z której został pozyskany.

Zastosowanie hydrolatów:

  • Jako tonik – stosowany zamiast popularnego toniku do twarzy. Hydrolaty zawierają dużo więcej niż tonik substancji aktywnych i są mniej przetworzone niż tonik.
  • Jako mgiełka odświeżająca na twarz i włosy, ułatwiająca ich rozczesywanie.
  • Dodatek do innych kosmetyków: pod serum albo krem zwłaszcza na noc
  • Jako faza wodna do rozrobienia glinek, masek do twarzy i ciała
  • Co raz częściej zastępują wodę w kosmetykach np. w kremach, szamponach, maskach do włosów
  • W aromaterapii – hydrolaty zawierają składniki aktywne pochodzące z olejków eterycznych, dzięki czemu korzystnie wpływają na nasz nastrój i dobre samopoczucie. Np. hydrolatem z lawendy możesz spryskać pościel, piżamę lub całe pomieszczenie – jego zapach pomoże wyciszyć się przed snem.

Najbardziej popularne hydrolaty dostępne w butiku Tapani

Hydrolat z róży
Hydrolat z róży
Polecany do pielęgnacji cery normalnej, suchej, dojrzałej, wiotkiej, podrażnionej, tłustej, a także w profilaktyce naczynek oraz trądziku (również różowatego).
Róża uznawana jest za jeden z najbardziej ekskluzywnych i droższych materiałów pochodzenia roślinnego.

Hydrolat różany, pozyskiwany z płatków róży damasceńskiej, pokochają ją osoby poszukujące prawdziwego remedium na suchą skórę, poprawienie jej sprężystości, głębokiego odżywienia i nawilżenia.
Dodatkowo różana woda kwiatowa posiada w swoim składzie antocyjany i kwas galusowy odznaczające się działaniem antyoksydacyjnym, oczyszczającym i wzmacniającym.

Zobacz produkt

Hydrolat z pomarańczy
Hydrolat z pomarańczy gorzkiej neroli
Polecamy do cery tłustej, trądzikowej i zszarzałej, mieszanej. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery naczynkowej, delikatnej, dojrzałej.

Pozyskuje się go destylując parą wodną świeże kwiaty drzewa gorzkiej pomarańczy, zwane neroli. Zupełnie nie przypomina cytrusów także jego zapach – hydrolat posiada cudownie świeżą kwiatową woń. Ciekawostką jest, że kwiaty neroli stanowią symbol niewinności i czystości. Udowodniono naukowo, że hydrolat pomarańczowy hamuje działanie enzymów powodujących rozkład kolagenu i elastyny, a tym samym chroni skórę przed utratą jędrności. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Zobacz produkt

Hydrolat z lawendowy
Hydrolat lawendowy
Przeznaczony do każdego rodzaju cery, a w szczególności: mieszanej, tłustej, skłonnej do zatkanych porów.

Hydrolat lawendowy działa relaksacyjnie, dlatego polecamy stosować go podczas wieczornej toalety, tuż przed snem. Pozyskiwany w procesie destylacji kwiatów lawendy wąskolistnej, nieziemsko łagodzi skórę, działa przeciwzapalnie i pomaga w gojeniu się ran. Przy regularnym stosowaniu cera nabiera zdrowego połysku, staje się elastyczna i gładka.

Zobacz produkt

Hydrolat rumiankowy
Hydrolat rumiankowy
Zalecany jest głównie osobom o cerze wrażliwej, podrażnionej i trądzikowej ze względu na swoje działanie przeciwzapalne.

Hydrolat rumiankowy posiada właściwości łagodzące, rozluźniające i nawilżające. Przyspiesza gojenie i regenerację naskórka. Nie uczula i nie podrażnia, jest bezpieczny dla cery delikatnej, problematycznej, naczynkowej. Może być stosowany nawet przez niemowlęta.

Zobacz produkt

Hydrolat oczarowy
Hydrolat oczarowy
Przeznaczony do każdego rodzaju cery, a w szczególności: mieszanej, tłustej, podrażnionej, trądzikowej.

Hydrolat z oczaru wirginijskiego powstaje w wyniku destylacji liści oczaru wirginijskiego parą wodną.
Działa antyseptycznie oraz antybakteryjnie co powoduje, że może być używana przy skórze łojotokowej, trądzikowej lub podrażnionej. Może być używany jako łagodzenie podrażnień po goleniu np. na męskiej twarzy lub przy lekkich oparzeniach.

Zobacz produkt

Jeżeli nie wiesz jaki hydrolat będzie dla Ciebie odpowiedni. Wystarczy, że przyjdziesz do butiku Tapani w Mińsku Mazowieckim ul. Warszawska 163/9, albo skontaktujesz się z nami, opowiesz nam o swojej skórze, a my dopasujemy hydrolat, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.


Żródła:
Informacje od producenta www.manufakturanatura.com, www.mydłostacja.pl
W.Mucha Kosmetyki Naturalne dla Ciebie Wydawnictwo Zwierciadło 2020
A. Pocztarska, Slow Beauty, Znak 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *